
De uskrevne – men gyldne – regler
Vær hilset gæve jydske ryttere – unge som gamle, nye som erfarne.
Mens vi venter på at komme i gang med jagtsæsonen 2023, kan vi jo passede bruge de mørke vinteraftener på at genopfriske de ellers uskrevne – men gyldne – regler, som gør jagtridning i vores klub til noget helt særligt.
- Mød i god tid til jagt, gerne minimum 45 minutter før jagtstart.
- Hils på dine jagtkammerater og andre fremmødte ved ankomst. Det er særlig vigtigt at få hilst på dagens Master samt jagtlægger.
- Jagtcheck(s) købes ved kassereren, og den udfyldte check afleveres igen INDEN jagtstart.
- Som gæst eller nyt medlem bør man vise de øvrige medlemmer respekt ved at ride i den bagerste del af feltet.
- Det er strengt forbudt at overhale Master! Overhaler man Master, koster det en omgang til feltet.
- Kom til tiden til frokosten efter jagten. Ved afslutningsparaden siger Master hvor og hvornår, der spises frokost – typisk 30 minutter efter paraden. Man møder op i ridejakke og -støvler og uden nogen form for hovedbeklædning.
- Frokosten påbegyndes først, når hornblæserne har blæst frokostsignalet.
- Når man er klar til at køre hjem, siger man pænt farvel til sine jagtkammerater.
Andre regler for deltagelse og påklædning findes her på hjemmesiden: https://www.jydskjagtrideklub.dk/paaklaedning-2/
Der opfodres til, at man generelt holder sig orienteret på hjemmesiden.